רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר.
טלפון 24/7: 077-4402501

עיקור כלבות וחתולות

עיקור כלבות וחתולות

הניתוחים שרמת שכיחותם היא הכי גבוהה ברפואת חיות המחמד הינם העיקורים והסירוסים. בשנים האחרונות המודעות בציבור לניתוחים הללו גברה עקב המודעות הגוברת לתופעת חיות משוטטות\נטושות (במקרה של כלבים), וריבוי חתולי הרחוב. במאמר הבא אסקור את הפרוצדורה הכירורגית המתבצעת בקצרה, יתרונות וחסרונות.

ניתוח העיקור או בשמו הרפואי, ovariohysterectomy מתבצע בהרדמה מלאה, תחת תנאים סטריליים מלאים. הווטרינר יפתח את חלל הבטן, יאתר את השחלות והרחם, יקשור את כלי הדם המזרימים דם לאיברים אלו, ואז יוציא את גוף הרחם, קרני הרחם, החצוצרות והשחלות. לאחר מכן החתך הביטני יסגר במספר שכבות ע"י תפרים.
לאחר הניתוח הכלבה\חתולה צריעה להתאושש במשך מספר שעות כשהיא תחת השגחה במרפאה, ולאחר מכן הבעלים יכולים לקחת את הכלבה\חתולה לבית. חתולי רחוב נשארים להשגחה של 24 שעות במרפאה מאחר ולחיות אלו אין סביבה ביתית מוגנת לחזור אליה, וחשוב לוודא שהם נמצאים במצב טוב לפני שמשחררים אותם לרחוב על מנת שיוכלו להתמודד עם סביבה זו.
חשוב מאוד לתת במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח תרופות משככות כאבים, כך קצב ההתאוששות של בע"ח יהיה מהיר יותר. בכלבות לעיתים יש צורך לשים על צוואר הכלבה קולר אליזבטני על מנת למנוע פתיחה של התפרים.
בחתולות בעיה זו נדירה יותר, מאחר ואלו ממעטות להתעסק עם איזור הניתוח עצמו.

 סיבות לעיקור:
1.ניתוח יזום - הבעלים מבקשים לבצע את הניתוח על מנת למנוע מצב של הריון עתידי, דלקת רחם, תהליך גידולי ברחם או בשחלות, הפחתת הסיכון להתפתחות גידולי עטין מאוחר יותר בחיים.
2. ניתוח שנדרש עקב חולי מסוים, לדוגמא: דלקת רחם (פיומטרה), שחלות פוליציסטיות, סיבוב רחם, צניחת רחם, צניחת נרתיק.
יתרונות הניתוח:
1. מונע הריון אפשרי, ומחלות עתידיות הקשורות  במערכת הרבייה וחלקן מסכנות חיים.
2. עיקור המתבצע לפני הייחום הראשון מוריד את הסיכון להתפתחות גידולי עטין לפחות מחצי אחוז, עיקור בין היחום הראשון לשני יפחית את הסיכון ל8%, ועיקור אחרי שני יחומים יעמיד אותו על 25%. אחרי גיל 2 וחצי אין לעיקור כל השפעה על מניעת התפתחות של גידולי עטין.
3.מונע את הטרדה שבייחום עצמו - דימום, זכרים משוטטים בסמיכות למקום המגורים של הכלבה, יללנות מוגברת בחתולות.

חסרונות 
החסרונות של ההליך הם למעשה סיבוכים אפשריים שעלולים להגרם עקב הניתוח עצמו.
1. דימום תוך ביטני. אירועים מסוג זה יכולים להימנע ע"י, ביצוע הפרוצדורה הניתוחית כראוי ושימוש בחומרים מתאימים.
2. סינדרום שחלה שאריתית. במצב זה נותר חלק משחלה בתוך חלל הבטן (עקב אי הסרה מלאה של השחלה), ולמעשה נראות בבע"ח תופעות יחום אף על פי שאותו בעל חיים עבר עיקור.
3. דלקת בגדם הרחם. יכולה להיגרם כאשר הרחם איננו מוסר במלואו ובמקביל יש שאריות שחלה בגוף, או בע"ח מקבל טיפול תרופתי בפרוגסטרון, מצב זה יכול להופיע גם שנים לאחר הניתוח.
4. בריחת שתן (כלבות). תופעה יכולה להיראות בחלק קטן מאוד מהכלבות שעוברות עיקור עד 3 שנים לאחר העיקור, אם כי ישנם מיקרים שניראים גם לאחר מספר רב יותר של שנים. שיעור התופעה עומד על פחות 10%,  בעיקר בגזעים גדולים. כאשר הבעיה מאובחנת, טיפול תרופתי יסייע לפתור את הבעיה במרבית המקרים.
5. השמנה.


 

   

ברוכים הבאים

אתם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק החדש של המרפאה לקבלת עדכונים יומיים. לחצו על האייקון בראש העמוד
 


 סטודנטים וחיילים זכאים להנחה בטיפולים שוטפים.


 מבצע קיץ: ניקוי שיניים לכלבים וחתולים. לפרטים נוספים, צרו קשר.  


חבר בארגון הרופאים
הוטרינריים לחיות בית
מרפאה וטרינרית - ד"ר שי קהל 2012 © כל הזכויות שמורות | רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר | טלפון 24/7: 077-4402501 
לייבסיטי - בניית אתרים