רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר.
טלפון 24/7: 077-4402501

כשל כליות כרוני בכלבים וחתולים

כשל כליות כרוני בכלבים וחתולים (אי-ספיקת כליות כרונית) chronic renal failure
 

מהו כשל כליות?
כשל כליות הנו מצב פתולוגי, שבו לפחות 3/4 מהנפח התפקודי של שתי הכליות יחדיו איננו פעיל. דבר המוביל לירידה בתפקוד הכליות. כשל כליות אקוטי הנו הפרעה פתאומית וחריפה בתפקוד בדרך כלל עקב חומרים רעילים שפוגעים בתאי הכליות או אספקת דם לא תקינה לרקמת הכליות, כשל כליות אקוטי יכול להיות הפיך. כשל כליות כרוני מאידך איננו הפיך, הנזק שנגרם לתאים בכליות הוא קבוע ועל כן הם אינם מתפקדים יותר. הכשל הכרוני מתפתח לאט, לעיתים רבות בלי שהבעלים יכולים לשים לב, תקופת הזמן היא משתנה והיא יכלה לנוע בין מספר שבועות עד מספר שנים, המחלה מתקדמת במשך פרק הזמן עד שהיא מגיעה לשלב הסופני שלה, שמוביל למוות. יחד עם זאת כאשר המחלה מאובחנת בשלביה המוקדמים יותר ניתן לטפל בבע"ח כך שקצב ההידרדרות פוחת, ואיכות החיים של בע"ח בזמן המחלה תהיה טובה. במקרים רבים, בעזרת טיפול נכון בע"ח רבים חיים מספר שנים גם כאשר סובלים מכשל כליות כרוני.

מהם הגורמים לכשל לכליות כרוני?
באופן כללי ניתן לומר שקשה מאוד לוטרינר לקבוע מה היתה הסיבה המקורית להתפתחותו של כשל הכליות הכרוני, גם בבדיקה פתולוגית ניתן לזהות את הנזק לרקמות אך קביעת הסיבה הינה קשה. ניתן למנות מספר סיבות פוטנציליות לכשל כליות כרוני, מחולקות ל 9 קבוצות עיקריות:
1. מחלות אוטואימוניות: כחלק ממחלת הזאבת (systemic lupus erythematosus), גלומרולו-נפריטיס, וסקוליטיס (דלקת של כלי דם).
2.אמילוידוזיס (amyloidosis) - השקעה של חומר הנקרא אמילויד בתוך הכליה,המחלה שכיחה בכלבים מגזע שר-פיי.
3. רעלנים (nephrotoxicants) - סוגים שונים של אנטיביוטיקה (צפלוספורינים,אמינוגליקוזידים,סולפונאמידים,טטרציקלינים), משככי כאבים מקבוצת NSAID כגון פירוקסיקם, איבופרופן (אדויל,נורופן), מתכות כבדות (עופרת,כספית,כרום,קדמיום), אטילן גליקול (נוזל נוגד הקפאה - משמש רדיוטורים לרכב במדינות קרות), חומרי הדברה לקטילת מזיקים או צמחים, תרופות כמותרפיות (ציספלסטין,דוקסורוביצין), רעלנים כתוצאה מהכשת נחש.
4. אספקת דם לא תקינה לכליות (איסקמיה כליתית)
5.תהליכים דלקתיים כתוצאה מזהום חיידקי
(זיהומים חיידקים התוקפים את הכליה ישירות כגון: לפטוספירה, או כאלו המטפסים מדרכי השתן התחתונות אל הכליות). תהליכים דלקתיים לא זיהומיים, לדוגמא אבן בכליה.
6. מחלות תורשתיות או מומים מולדים. דיספלזיה/היפופלזיה של הכליה - בע"ח נולד עם כליה קטנה מאוד או כזו שבנויה בצורה לא תקינה. כליה פוליציסטית - מופיע במיוחד בחתולים פרסים (מחלה גנטית), נפרופטיות משפחתיות (קבוצה של מחלות בעלות נטיה תורשתית מובהקת, ובה מתפתחת מחלת כליות, המחלה אובחנה במספר רב של גזעי כלבים שלהם יש את הנטיה הזאת ובחתולים מגזע אבסיני).
7. גידולים בכליות.
8.חסימה בדרכי השתן
- גורמת לאגירת שתן באגן הכליה, ולבסוף נזק לתאים עקב הלחץ הגול בתוך הכליה.
9. אידיופטית ( בשפה פשוטה: ללא הסבר של ממש מדוע כשל כליות נגרם).

מהם הסימנים הקלינים של המחלה?
מאחר וזו איננה מחלה שפורצת פתאום, אלא הולכת ומתעצמת במשך פרק זמן ארוך (מספר שבועות עד שנים), בתחילה הסימנים כמעט ואינם נראים לעין.
הסימנים האופיניים הם: איבוד משקל, שתיה מרובה והשתנה מרובה, יתכנו הקאות לעיתים. במקרים בהם יש החמרה במצב סימנים נוספים יהיו - הקאות תכופות, ריח רע מהפה, אי מתן שתן, חוסר תיאבון, חולשה כללית ואפאטיות.
בבדיקה גופנית יתכנו סימנים כללים המעידים על אנמיה, כיבים ופצעים בחלל הפה, כליות קטנות או לא רגילות במשוש בטני.

כיצד המחלה מאובחנת?
הבדיקה הבסיסית ביותר שתתן אינדיקציה להמצאות כשל הכליות הנה בדיקת דם כללית (ספירת דם+כימיה). למעשה כאשר הכליות לא מתפקדות כראוי, הדם לא עובר סינון כמו שצריך בכליות, וחומרים מסוימים שאמורים להפלט מהדם אל השתן, נשארים בדם וריכוזם עולה. בבדיקת הכמיה אנו נמצא רמות גבוהות של חומרים מסוג קראטינין,אוראה וזרחן. בספירת הדם במידה והכשל מתקדם נראה סימני אנמיה לא מתחדשת עקב ירידה ברמות ההורמון, אריתרופואטין, המיוצר בכליה וגורם ליצור כדוריות דם אדומות במח העצם (ראה גם אנמיה בכלבים וחתולים).
בדיקת שתן (סטיק) בדיקה פשוטה ובסיסית, איננה מאבחנת את המחלה באופן מוחלט אך עשויה לסייע במקרים גבוליים. בדיקת שתן מורכבת יותר הנקראת בדיקת יחס חלבון-קראטינין בשתן, יכולה לספק אינפורמציה על מידת התקדמות המחלה.
בדיקת אולטראסאונד- מספקת אינפורמציה על מבנה הכליה. בדיקה זו איננה מאבחנת את המחלה, אבל יכולה לתת מידע על מידת התקדמות המחלה, סיבת המחלה (גידול,מבנה לא תקין,כליות פוליציסטיות).
צילום רנטגן- יכול לספק מידע על גודל הכליה, המצאותם של אבנים בדרכי השתן.

כיצד ניתן לטפל במחלה?
1. אם בע"ח מקבל תרופה שהיא פוטנצילית רעיה לכליות יש להפסיקה.
2. בעיות אחרות, נילוות - לטפל בהתאם (לדוגמא: דלקת בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן)
3.טיפול בנוזלים:  במידה וקיימת התייבשות, על רקע של הדרדרות במצב המחלה, או מחלה נוספת שפרצה במקביל (לדוגמא שילשולים/הקאות)- יש להתחיל בטיפול בנוזלים תוך ורידי על מנת לתקן את ההתיבשות, להוריד את רמות הרעלים בדם ככל הניתן.
במידה וכשל הכליות מאובחן ובעל החיים איננו במצב של משבר או התייבשות חמורה, ניתן לטפל באמצעות נוזלים הניתנים אחת ליום תת-עורית, טיפול זה ניתן לביצוע ע"י הבעלים (טכניקה פשוטה שהוטרינר מלמד).
4.הוספת וימינים מקבוצת B וויטמין C ,מאחר ואלו הולכים לאיבוד דרך מתן השתן המוגבר (בהזרקה אחת לשבוע,בכדורים או שימוש במזון רפואי יעודי לבעיות כליות שעשיר בויטמינים אלו, ראה בהמשך מזון רפואי לטיפול בכשל כליות).
5.יתר לחץ דם: במקרים רבים של כשל כליות כרוני, נילוות עליה בלחץ הדם (60% מהמקרים). יש למנוע תוספת מלח לתזונת הכלב החתול (ראו בהמשך תחת מזון רפואי לטיפול בכשל כליות כרוני). אבל לעיתים יש להוסיף גם טיפול רפואי ע"מ להפחית את לחץ הדם באמצעות תרופות כגון אנאלפריל, בנזפריל ואמלודיפין. 
6. הפחתות רמות הזרחן. ניתן לבצע זאת ע"י מתן מזון רפואי יעודי לכשל כליות (מזון זה עני בזרחן), והפחתת הספיגה של זרחן מהמעי ע"י תרופות סופחות זרחן כגון אלומיניום הידרוקסיד.
7. הפחתת כמות החלבון בתזונה/מזון רפואי לטיפול בכשל כליות: מסייע בהפחת רמות הרעלנים הדם שמקורם בתרכובות חנקניות כגון אוראה (האוראה נוצרת מאמוניה שהינה תוצר פירוק חלבונים בכבד), וכמו כן מסייעת בהפחתת רמות הזרחן בדם. יחד עם זאת לרמות חלבון נמוכות השלכות לא טובות על כשל הכליות (החמצת דם,החמרת האנמיה, פגיעה במצב הגופני שבדר"כ כבר ירוד), כדי לצמצם השלכות רעות אלו, רצוי לתת כמות מופחתת של חלבון בתזונה אך חלבון זה חייב להיות איכותי, מכיל כמובן את כל חומצות האמינו החיוניות, ובעל רמת נעכלות גבוהה. מאידך חשוב שהמזון יכיל כמות מספקת של שומנים ופחמימות כך שצרכי האנרגיה יסופקו ולא יהיה צורך בפירוק של חלבונים ע"מ לייצר אנרגיה. המזונות הסטנדרטים של בעלי החיים מכילים כמות גדולה של חלבון, הרבה יותר ממה שבע"ח צריך באמת (גם מזונות ברמה גבוהה שמיועדים לבעלי חיים בריאים), והם אינם מתאימים להזנה במצב של כשל כליות כרוני, לכן יש להאכיל במזונות היעודיים שמכילים כמות נמוכה יותר של חלבון, אבל חלבון זה הוא באיכות גבוהה יותר.
מזונות יעודיים לכשל כליות מומלצים: hills perscription diet k/d, purina NF, eukanuba renal,royal canine - renal
ישנה אפשרות להכין דיאטה ביתית לכשל כליות כרוני שתתאים ע"פ המתכון הבא:
לכלבים
125 גרם בשר בקר טחון מבושל,ביצה קשה מבושלת קצוצה אחת, שלוש פרוסות לחם לבן מפורר, כפית של קלציום קרבונט, מעט מים. לערבב היטב או לטחון במעבד מזון, לשמור בקירור (לא להוסיף מלח). מינון - יש להאכיל כלב ששוקל 20 ק"ג 700 גרם מהמוצר המוגמר ליום. (המתכון עצמו מייצר כ 600 גרם מוצר מוגמר בערך). יש לתת תוספת של כדור המכיל את כל המינרלים והויטמינים לכלבים.
לחתולים
125 גרם כבד עוף מבושל, שתי בייצים קשות, שתי כוסות אורז לבן מבושל ללא מלח, כף שמן, כפית קלציום קרבונט. לערבב היטב או לטחון במעבד מזון.
כמות מוצר מוגמר למתכון זה כ 600 גרם בערך. חתול ששוקל 4 ק"ג צריך לאכול כ 120 גרם ליום. יש לספק תוספת יומית של כדור המכיל את כל הויטמינים והמינרלים לחתולים, לוודא שהחתול מקבל בתוסף זה לפחות 250 מ"ג של טאורין ליום.
8.תרופות למניעת בחילה: רבים בע"ח החולים בכשל כליות סובלים מבחילות והקאות, על מנת להקל עליהם ושפר את התיאבון שלהם מומלץ לתת תרופות מונעות הקאה, ותרופות שמורידות את רמות החומציות בקיבה.
9.טיפול באנמיה מתקדמת:  ניתן לטפל באמצעות הזרקות של ההורמון אריתרופואטין (ממקור הומני), החסרון הגדול שעלות הטיפול בבעלי חיים במשקל בינוני ומעלה הנה גבוהה מאוד. כמובן שקיימת האפשרות לתת מנת דם במידת הצורך, אך רצוי לשלב טיפול זה ביחד עם מתן אריתרופואטין.
10. צינור הזנה. בבעלי חיים המסרבים לאכול לחלוטין ניתן להחדיר צינור הזנה באופן קבוע, כך שיהיה ניתן לדאוג לתת להם את המזון לו הם זקוקים. 
11. הפחתת מידת המתח אצל בעל החיים למינימום. יתר מתח מעודד יצור של קורטיזול פנימי בתוך הגוף, שאחת מהשפעותיו הנה פירוק מוגבר של חלבונים, דבר שאיננו רצוי במקרה זה.
12.מעקב. אחת לשלושה חודשים במידה והכל בסדר, רצוי לשקול את בע"ח, ולבצע בדיקת דם תקופתית לניטור המצב, במידה וניתן, מומלץ לבצע בדיקת לחץ דם.


  
 

   

ברוכים הבאים

אתם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק החדש של המרפאה לקבלת עדכונים יומיים. לחצו על האייקון בראש העמוד
 


 סטודנטים וחיילים זכאים להנחה בטיפולים שוטפים.


 מבצע קיץ: ניקוי שיניים לכלבים וחתולים. לפרטים נוספים, צרו קשר.  


חבר בארגון הרופאים
הוטרינריים לחיות בית
מרפאה וטרינרית - ד"ר שי קהל 2012 © כל הזכויות שמורות | רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר | טלפון 24/7: 077-4402501 
לייבסיטי - בניית אתרים