רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר.
טלפון 24/7: 077-4402501

טיפול בגורי חתולים קטנטנים

גורי חתולים הם מחזה נפוץ למדי בארצנו. אנשים רבים מוצאים את החיות הקטנטנות הללו בפינות הרחוב ללא אימם, כאשר ברור שבמצב זה יהיה להם קשה לשרוד.
במאמר הבא תוכלו למצוא מידע חיוני לגבי דרכי הטיפול בגורים אלו, תוך מתן דגש על הגורים הצעירים מאוד (ימים ראשונים לאחר ההמלטה), ועל בעיות רפואיות שאופייניות לשלב זה בחיים ודרכי ההתמודדות עימם.

ישנן 3 תקופות זמן עיקריות בשבועות הראשונים לחיים שבו הגור נמצא בסיכון גובר. הראשונה- ב 4 ימים הראשונים לאחר ההמלטה (בעיקר בעיות שנעוצות בהמלטה עצמה ובסביבה שבה ההמלטה התרחשה), השנייה בגיל 3-4 שבועות ( בה מתרחשים תהליכים מעצבים מבחינה נוירולוגית והתנהגותית) והשלישית בגיל 4-6 שבועות בה מתרחשת הגמילה מהיניקה.

נתונים פיזיולוגיים לגורי חתולים שזה עתה נולדו
משקל בהמלטה: 90-110 גרם
טמפרטורת גוף: 36-37 מעלות (38 מעלות בגיל חודש)
קצב לב: 220-260 פעימות בדקה (בשבועיים הראשונים לחיים)
קצב נשימה: 10-18 נשימות בדקה בשבוע הראשון לחיים, לאחר מכן 15-35.
צריכת נוזלים: 13-22 מ"ל לכל 100 גרם של משקל גוף ביממה.
תכולת קיבה: 4-5 מ"ל לכל 100 גרם של משקל גוף
 
ישנם למעשה, במציאות היומיומית, שני מצבים בהם מגיעים גורים צעירים חולים לווטרינר. הראשון והנפוץ יותר כאשר מדובר בגורים שנמצאו נטושים ברחוב. השני, כאשר מדובר בגורים של חתולה ביתית שהמליטה בסביבה ביתית. בכל מקרה, כאשר מבחינים בסימן של חולי בגור, יש להביאו לווטרינר. במידה ומדובר בגור שנולד בסביבה ביתית, רצוי להביא גם את האם (מאחר ולעיתים סיבות לחולי של הגור נעוצות באם). 
כמובן שלא כל גור שנמצא נטוש ברחוב נחשב כחולה, אנשים שיש להם ניסיון בטיפול בגורים צעירים יודעים להעריך את מצבו של הגור, והאם יש צורך להביאו לווטרינר באופן ראשוני. אם אינכם בעלי ניסיון קודם ואינכם יודעים להעריך את מצבו של הגור מומלץ שתביאו אותו לווטרינר על מנת שזה יבצע הערכה ראשונית.
 
סימני דרך בהתפתחות של גורי חתולים
חבל הטבור נושר –  בגיל 3 ימים
עפעפיים נפתחים  - בגיל 7 עד 10 ימים בממוצע (מקרי קיצון 2-16 יום)
ראייה תקינה - בגיל חודש
פתיחת תעלות האוזניים – בגיל 9 ימים בממוצע
שמיעה תקינה – בגיל 4 עד 6 שבועות
זחילה – בגיל 7 -14 יום
הליכה – בגיל 14-21 יום
שליטה במתן צרכים – בגיל 3 שבועות
בקיעה של שיניים חותכות\ניבים (שיני חלב) – בגיל 3-4 שבועות
בקיעה של המלתעות ( השיניים שאחוריות לניבים premolar) – בגיל 5-6 שבועות
 
טיפול בסיסי בגורי חתולים
  1. חימום:  עד גיל שבועיים גורי חתולים נחשבים פויקילותרמיים, כלומר, אינם מסוגלים לווסת את חום הגוף שלהם בהשוואה לסביבה ולכן הטמפרטורה שלהם משתנה בהתאם לטמפרטורה הקיימת בסביבה, במרבית המקרים כלפי מטה כמובן. לאחר גיל שבועיים היכולת לווסת את הטמפרטורה משתפרת מאוד, אבל עדיין הם יכולים להגיע למצב של טמפרטורת גוף נמוכה כאשר התנאים הסביבתיים לא אופטימליים. לאור זאת, יש לדאוג לחימום של גורים צעירים. ניתן להשיג זאת ע"י בקבוק חימום, כריות חימום, משטחי חימום חשמליים מקצועיים ומנורות חימום. יש לשלב גורמי חימום פעילים, עם אזור מוגן ומבודד (ארגז עם מצעים).
  2. האכלה: במידה והגורים מוחזקים ביחד עם החתולה, יש לוודא שאלו יונקים כמו שצריך ושכל הגורים מעלים במשקל. גורי חתולים מעלים במשקל בין 50 ל100 גרם בשבוע, וצריכים להכפיל את משקל ההמלטה שלהם תוך שבועיים. חשוב מאוד לוודא שהגור יונק את הקולוסטרום ב18 השעות הראשונות מהמלטה מאחר בפרק זמן ישנו חלון בו נוגדנים שנמצאים בחלב הראשוני (קולוסטרום) ,יכולים להיספג דרך מערכת העיכול של החתלתול ולאחר מכן פעולה זו לא תוכל להתבצע יותר, גורים שלא יינקו בפרק זמן זה יסבלו ממערכת חיסון ירודה מאוד ויהיו פגיעים מאוד עד גיל 4 שבועות (הגיל שבו מערכת החיסון מתחילה לייצר נוגדנים בכוחות עצמה). גורים שנולדים קטנים (פחות מ75 גרם) נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה לתמותה בגיל צעיר ולכן יש לשים דגש על גורים אלו ולהאכילם בנוסף ליניקה. גורים מאכילים בתחליף חלב מותאם לגורי חתולים בהתאם להוראות ההכנה שעל אריזת המוצר (לא לתת תחליפי חלב שמיועדים לתינוקות). בשלב ראשון יש לספק 5 מ"ל של תחליף חלב כל שעתיים, ולהעלות את הכמות ב 5מ"ל לכל 100 גרם של משקל גוף ככל שהגור גדל, כמובן שניתן להגדיל את המרווחים בין ההאכלות כאשר הגור גדל.  כשהגור גדל או לחילופין נמצא גור לגילו מתקרב לגיל 4 שבועות, ניתן לנסות להתחיל בהאכלה של מזון מסחרי לגורי חתולים, בתחילה עדיף להשתמש במזון לח איכותי (שימורים).
  3. מתן צרכים: עד גיל שלושה שבועות, גורי חתולים אינם נונים שתן וצואה באופן רצוני(אמם דואגת לזה), לכן יש לגרות את איזור פי הטבעת בעזרת צמר גפן ספוג במים.
  4. טיפול נגד פרעושים: בעיה זו נפוצה יותר בגורי חתולי רחוב. לעיתים קרובות, נראים גורים אלו כאשר עליהם כמות מכובדת של פרעושים. יש לטפל בנושא זה ללא דיחוי, מאחר ותופעה זו עלולה לגרום לאנמיה חמורה עקב מציצת דם מוגברת של הפרעושים. הטיפול היחידי אותו ניתן לבצע בגיל צעיר הנו באמצעות תרסיס פרונטליין. אין לרסס את הגור באופן ישיר , אלא לרסס על פד גאזה\מגבת קטנה ואז ומרוח את החומר על בע"ח.
 
  מחלות אופייניות:
עיקר המחלות הנראות בגורי חתולים הינם נרכשות, יחד עם לעיתים ישנן בעיות רפואיות הנגרמות כתוצאה ממומים מולדים,  לעיתים הפגמים הנם מאוד חמורים שגם עין בלתי מקצועית לא תפספס אותם, חלק גדול מאותם מומים ניתן לזהות די בקלות בבדיקה אצל רופא וטרינר.
המחלות הנרכשות במרבית המקרים הן זיהומיות ונגרמות ע"י מיקרואורגניזמים שונים (פתוגנים).
מחלות בדרכי הנשימה העליונות:  וירוס הרפס,וירוס הקליצי, בורדטלה  ברונכוספטיקה, מספר זני מיקופלזמה וקלמידופילה. מחלות אלו יכולות להופיע במספר דרגות חומרה שיכולות לנוע ממצב של גור חתולים חיוני למדי שמתעטש מדי פעם ועד כדי גורים במצב כללי קשה מאוד ואפילו מוות (וירוס הקליצי). קשה מאוד להבדיל רק על בסיס בדיקה בסיסית מהו בדיוק הגורם למחלה. חשוב לזכור שלתהליכים זיהומיים אלו בדרכי הנשימה העליונות במקרים רבים מתלווה גם דלקת עיניים,  שלעיתים אף עלולה להיות קשה מאוד אם מדובר בווירוס ההרפס.
הסימנים הבסיסיים: התעטשויות, נזלת, שיעולים, חרחורים, חוסר תיאבון, אפאטיות, הפרשות מהעיניים. במקרים קשים יותר – צליעה ו\או פצע בלשון (קליצי), פגיעה חמורה בעין (הרפס) , מצוקה נשימתית (החמרה לדלקת ריאות).
בעיות במערכת העיכול: וירוס פאנלויקופניה (חתלתלת) , חיידקיי א.קולי, גיארדיה, קוקצידיוזיס, תולעי מעיים. הסימנים העיקריים לתהליכים זיהומיים במערכת העיכול הנם שלשולים והקאות. גם כאן יכולות להיות דרגות שונות של חומרה. בכל מקרה, כאשר גור סובל משלשולים והקאות חריפים והוא איננו צורך את כמות המים הרצויה, הוא יתייבש במהירות די גבוהה. לכן יש צורך להביאו לווטרינר. יש להקפיד לתת לגורי חתולים טיפול מתאים כנגד תולעי מעיים 0גם אם לא נצפו תולעים בצואה). מתוך המחלות שצוינו למעלה חשוב לשים מעט דגש על החתלתלת. מדובר במחלה זיהומית קשה, עם אחוזי תחלואה ותמותה גבוהים. חשוב לנקות ולחטא (בעזרת אקונומיקה), אזורים בהם שהו חתולים שאובחנו או נחשדו כחולים בחתלתלת, מאחר והמחלה מדבקת מאוד (גם מהסביבה בא שהה בע"ח החולה), והווירוס יכול להישאר עמיד בסביבה זמן רב.
 
לסיכום, הטיפול בגורי חתולים צעירים הנו מורכב ולא פשוט, דורש לא מעט זמן אבל יכול להיות מתגמל/מספק מאוד כאשר יש הצלחה. הקפדה על הכללים הבסיסיים שצויינו ביחד עם מעקב ווטרינרי בעת הצורך יכול לשפר מאוד את סיכויי ההישרדות של הגורים.
 

במידה ויש לכם שאלות נוספות הנכם מוזמנים לצור קשר עם ד"ר שי קהל DVM,רמות יצחק נשר, בטלפון 077-4402501 או בדוא"ל shaycahal1@gmail.com
לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט

 

   

ברוכים הבאים

אתם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק החדש של המרפאה לקבלת עדכונים יומיים. לחצו על האייקון בראש העמוד
 


 סטודנטים וחיילים זכאים להנחה בטיפולים שוטפים.


 מבצע קיץ: ניקוי שיניים לכלבים וחתולים. לפרטים נוספים, צרו קשר.  


חבר בארגון הרופאים
הוטרינריים לחיות בית
מרפאה וטרינרית - ד"ר שי קהל 2012 © כל הזכויות שמורות | רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר | טלפון 24/7: 077-4402501 
לייבסיטי - בניית אתרים