רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר.
טלפון 24/7: 077-4402501

הרעלת נוגדי-קרישה (רעל-עכברים)

הרעלת נוגדי-קרישה (אנטיקואגולנטים,רעל עכברים)


צורות שונות של רעל עכברים

הרעלת נוגדי קרישה היא אחת ההרעלות הנפוצות, משום שקבוצת חומרים אלו נמצאת בשימוש נרחב להדברת מכרסמים.

ישנם שני סוגי רעלים נוספים שמשמשים להדברת מכרסמים, ברומטלין (bromethalin) - שפועל על מערכת העצבים, וכולקלציפרול (cholecalciferol) - גורם לעודף סידן חמור במחזור הדם ולכישלון כליות בסופו של דבר, אבל שני סוגי רעלים אלו כמעט ואינם נמצאים בשימוש.

נוגדי הקרישה למעשה גורמים להפיכתו של ויטמין K, שנחוץ לפעילות התקינה של מערכת קרישת הדם, להיות לא פעיל, ובאופן זה לא נוצרים חלבוני קרישה חדשים.  ויטמין K הנו ויטמין שאין צורך לקבלו דרך המזון, הוא מיוצר באופן תמידי דרך חיידקים "טובים" במעי, נספג דרך המעי ומגיע אל מחזור הדם. כלבים (ביחוד כלבים גרגרנים) נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר מאשר חתולים, מאחר ואלו יותר בררנים.

בע"ח נראה אוכל רעל עכברים ידוע, או אוכל חומר לא מזוהה - נראה בדר"כ כמעין גרגרים גדולים בצבע ירוק או אדום, או קוביות ירוקות. מה לעשות?

כשפרק הזמן הנו 4 שעות מזמן אכילת הרעל, ניתן למנוע את ספיגתו של מרבית הרעל. יש לפנות במהירות לוטרינר, שם בע"ח יקבל חומר שיעודד הקאה של תוכן הקיבה. לאחר מכן בבע"ח חיים שאינם בררנים, יש לתת פחם פעיל (ניתן לערבב עם מזון) זאת על מנת לצמצם ספיגה  של רעל לא נפלט החוצה. אפשרות נוספת היא לבצע שטיפת קיבה בהרדמה, ובסוף התהליך להכניס דרך צינור השטיפה פחם פעיל.
יש לתת ויטמין K בכדורים דרך הפה למשך שבועיים, ויומיים אחרי תום הטיפול יש לבצע בדיקת דם לתפקודי קרישה (prothrombin time), במידה הבדיקה איננה תקינה רצוי להמשיך את הטיפול למשך שבועיים נוספים ואז לבדוק שוב.
אפשרות נוספת במידה ונראה שמרבית הרעל נפלט החוצה, ובע"ח קיבל טיפול ממש סמוך למועד אכילת הרעל. ניתן להמתין 48 שעות ואז לבצע את בדיקת הדם, במידה והבדיקה תקינה אין צורך לתת ויטמין K (ויטמין K אינו זול במיוחד בכלבים גדולים מאוד).רעל עכברים בצורת קוביות
כאשר אכילת הרעל לא נראתה, ולמעשה בע"ח מגיע לוטרינר רק מספר ימים לאחר אכילת הרעל, כאשר מופיעים סמני חולי כתוצאה מההרעלה.הוטרינר איננו יכול לדעת בוודאות שסימנים הקלינים נגרמו כתוצאה מהרעלה, מאחר וישנן מחלות נוספות שיכולות לגרום לסימנים זהים, הוטרינר  צריך לבצע מספר בדיקות שלפיהם הוא יוכל לדעת אם הסיבה לסימנים האלו הנה הרעלת רעל עכברים.

סימפטומים אופייניים: חולשה,חוסר תיאבון,קשיי נשימה (בעקבות אנמיה קשה או בעקבות הצטברות דם בבית החזה),שיעול דמי,הקאות דמיות,צליעה (דימום לתוך מפרקים), שלשול דמי, הופעה של שטפי דם גדולים (עור,עיניים,חלל הפה),שתן דמי, קולות לב מוחלשים (באוסקולטציה- בעקבות דימום אל כיס הלב).

אבחנות מבדלות נוספות (מעבר להרעלת רעל עכברים): DIC (קרישה תוך כלית מפושטת- יכולה להיגרם ממספר בעיות אחרות, כגון תגובה דלקתית כלל מערכתית או מכת חום), טרומבוציטופניה קשה (חוסר חמור בטסיות דם), המופיליה (מחלה גנטית) וכשל חמור בכבד.

בדיקות דם שצריך לבצע על מנת לאבחן את הבעיה/לשלול בעיות אחרות: ספירת דם+משטח (חובה), פאנל כימיה (רצוי) , בדיקת תפקודי קרישה PT (חובה) aPTT (רצוי). בנוסף רצוי לבצע צילומי רנטגן/אולטראסאונד זאת כדי לבדוק האם יש דימום לחללים אלו.

טיפול: מרגע שהסיבה לבעיה בקרישת הדם אובחנה כהרעלת נוגדי קרישה , יש לתת ויטמין K (בהתחלה בהזרקה תת-עורית, אח"כ יש להמשיך בכדורים), במידה והבעיה חריפה מאוד יש לתת עירוי פלזמה (מכילה נוגדי קרישה) או עירוי דם מלא. בעלי חיים שסובלים מקשיי נשימה חריפים זקוקים לחמצן, ויתכן לשאיבת דם שהצטבר בבית החזה ומגביל את הנשימה או לשאיבת דם מכיס הלב, חשוב לציין שדיקורים אלו נעשים רק במקרים קשים מאוד, מאחר ובבצוע הדיקור עצמו ישנה סכנה בגרימת דימומים נוספים.

פרוגנוזה: אם ההרעלה מאובחנת בזמן והטיפול האופטימלי ניתן לבע"ח, סיכויי ההחלמה הנם טובים.
 

   

ברוכים הבאים

אתם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק החדש של המרפאה לקבלת עדכונים יומיים. לחצו על האייקון בראש העמוד
 


 סטודנטים וחיילים זכאים להנחה בטיפולים שוטפים.


 מבצע קיץ: ניקוי שיניים לכלבים וחתולים. לפרטים נוספים, צרו קשר.  


חבר בארגון הרופאים
הוטרינריים לחיות בית
מרפאה וטרינרית - ד"ר שי קהל 2012 © כל הזכויות שמורות | רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר | טלפון 24/7: 077-4402501 
לייבסיטי - בניית אתרים