רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר.
טלפון 24/7: 077-4402501

אנמיה בכלבים וחתולים


אנמיה הינה ירידה בכמות כדוריות הדם האדומות , במינוח מעשי יותר מדובר בירידה בהמטוקריט (אחוז כדוריות הדם האדומות מתוך כלל הנוזל הדמי) ובכמות ההמוגלובין. אנמיה איננה אבחנה סופית, כאשר עולה מתוך בדיקות שקיימת אנמיה בבע"ח יש לסווג את סוג האנמיה ולמצוא מה הגורם.

סימנים קליניים אופייניים: חולשה, ריריות חיוורות או צהובות, אכילה של חומרים או מוצרים שאינם מזון (בעיקר בחתולים, אכילת החול בארגז הצרכים), חוסר יכולת לעמוד במאמץ גופני. לעיתים מופעים סימנים שקשורים באיבוד דם  (צואה שחורה, הקאות עם דם מעוכל – נראה כמו גרגרי קפה שחור, ריבוי פרעושים ו/או קרציות על בע"ח).

חשוב לעדכן את הווטרינר בתרופות שבע"ח מקבל על בסיס קבוע או החל לקבל באחרונה, האם חוסן באחרונה, אם מדובר בכלבה, האם קיבלה טיפולים הורמונליים כלשהם להסדרת פעילות ייחום באחרונה. בחתולים חשוב לברר האם החתול נבדק באחרונה לנוכחות של FeLV  או FIV, מאחר ואלו יכולים לגרום לדיכוי הפעילות של מח העצם.
האבחון הראשוני יכול להיעשות ע"י בדיקת דם פשוטה, ספירת דם באמצעות מכונה תראה את האנמיה, אבל גם בדיקת דם פשוטה יותר באמצעות צנטריפוגה ומיקרוסקופ תוכל לספק את האבחנה הראשונית.

חומרת האנמיה לפי ההמטוקריט

דרגה כלבים חתולים
אנמיה קלה 30-36% 20-24%
אנמיה בינונית 18-29% 15-19%
אנמיה קשה 18%> 14%>
 

לאחר שהאנמיה אובחנה, יש לקבוע האם היא אנמיה בעלת יכולת התחדשות (כלומר האם יש יצור של כדוריות דם אדומות חדשות) או שאין יכולת התחדשות, ניתן לבדוק זאת ע"י הערכה של משטח דם במיקרוסקופ. אנמיות בעלות יכולת התחדשות (רגנרטיבית) נגרמות עקב איבוד דם (48-96 שעות אחרי תחילת איבוד הדם) או המוליזה (התפרקות של כדוריות הדם האדומות), אנמיה שאיננה בעלת יכולת התחדשות (לא רגנרטיבית) נגרמת  עקב מחלת מח עצם, אנמיה משנית לכשל כליות כרוני, אנמיה כתוצאה ממחלה כרונית, אנמיה ממחלה דלקתית כרונית, איבוד דם המוליזה בשלב הראשוני (48-96 שעות הראשונות). אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל מקוטלגת כלא רגנרטיבית בדר"כ, אם כי יש מקרים יוצאי דופן בעניין זה.

אנמיה רגנרטיבית

אנמיה כתוצאה מאיבוד דם
באנמיה מסוג זה, בשלב הראשון (48-96 שעות לאחר תחילת התהליך) לא נראה שום עדות לתהליך של חידוש מאגר הדם, בשלב זה למעשה האנמיה עדיין מוגדרת כלא רגנרטיבית. מה אופייני לאנמיות שנגרמו עקב איבוד דם רב, הוא ירידה בכמות כלל המוצקים (חלבון בעיקר) בפלזמה. חשוב מאוד לאבחן מה גורם לאיבוד הדם, זאת במידה והסיבה איננה ברורה. האם איבוד הדם הוא עקב אירוע טראומטי? או עקב בעיית קרישה? יש לאבחן את בעיה הראשונית ולתת לה מענה, במידה ואיבוד הדם הינו משמעותי יש לתת מענה באמצעות מנת דם ו/או פלזמה.

אנמיה המוליטית
בעיקרון אנמיה המוליטית מסווגת כאנמיה רגנרטיבית, אך עם התהליך הוא מאוד חריף בעוצמתו ומח העצם לא הצליח לתת מענה בשלב הראשוני, האנימה תראה בימיה הראשונים כלא רגנרטיבית בדומה לאנמיה שנגרמת עקב איבוד דם. אנמיה המוליטית מסווגת לשני סוגים, כזאת שמתרחשת מחוץ לכלי הדם או בתוך כלי הדם. כאשר הרס הכדוריות מתרחש מחוץ לכלי הדם התהליך מתרחש בטחול, בכבד ובמח העצם, מי שהורס את תאי הדם האדומים הם תאים לבנים שמשתייכים לקבוצה הנקראת MPS  (mononuclear-phagocytic system) , אותם תאים הורסים את הכדוריות כתגובה לתהליך שמזיק לכדוריות עצמן, לדוגמא: חיידקים או טפילים חד-תאיים של כדוריות דם אדומות, בעיות באנזימים של כדוריות דם אדומות (מחלות מולדות). כאשר ההמוליזה מתרחשת בתוך כלי בדם, הנזק לכדוריות נגרם ע"י נוגדנים, רעלנים/רעלים, תרופות מסוימות, חוסר איזון מטבולי שנגרם עקב מחלה אחרת (רמות זרחן נמוכות בבע"ח חולי סכרת מטופלים באינסולין) או ע"י גורמים זיהומיים (חיידקים, טפילים). הסימנים הקליניים האופייניים הם: חיוורון של הריריות, צהבת, לעיתים שטפי דם על העור (כאשר המחלה מופיעה ביחד עם ספירת טסיות נמוכה, עקב פגיעה של המערכת החיסונית בטסיות, סינדרום זה נקרא Evans syndrome). מעבר להערכת משטח דם וספירת דם, יש לבצע פאנל כימיה ומבחן אגלוטינציה.
אנמיה המוליטית עלולה להגרם ממגוון סיבות, החל ממחלה מולדת (נדיר), מחלה אוטואימונית (נפוץ), מחלות זיהומיות (בבזיה,ארליכיה,ציטקסוזון), רמות זרחן נמוכות בדם, תגובה נדירה לטיפול בתרופות מסוימות (סולפונאמידים,מטמיזול,תרופות נוגדות פרכוסים).

אנמיות לא רגנרטיביות

באנמיות מסוג זה, מסלול המחלה הוא כרוני, ולעיתים האנמיה מתגלה רק לאחר זמן רב כשהבעיה חמורה דיה, או באופן מיקרי במהלך בדיקה שגרתית, או כאשר התלונה היא על בעיה אחרת לגמרי. ניתן למנות 4 סוגים כללים של מחלות ששייכות לסוג זה של אנמיה:
1. אנמיה כתוצאה ממחלה כרונית ממושכת: נפוץ ביותר, אנמיה קלה בדר"כ. לרוב טיפול (אם קיים) במחלה הראשית יתקן את האנמיה. 
 
2. מחלות מח עצם: מחלות שגורמות לייצור מופחת של כדוריות דם אדומות במח העצם (במקרים רבים ביחד עם יצור מופחת של כדוריות דם לבנות וטסיות דם). יכולות להיגרם עקב תרופות מסוימות כגון: אסטרוגן או פנילבוטאזון, כמחלה אוטואימונית, סוגי סרטן מסוימים (לאוקמיה,לימפומה,מיילומה,היסטיוציטוזיס ממאיר), וירוסים (FeLV  או FIV) או אידיופטי (ללא סיבה ידועה).
 
3. אנמיה כתוצאה ממחלת כליות: הכליה מייצרת הורמון בשם אריתרופואטין, כאשר נגרם נזק נרחב לרקמת הכליה יצור ההורמון הזה יורד, ועקב כך הייצור של כדוריות דם אדומות במח העצם- מופחת גם הוא.
 
4. אנמיה ממחלה אנדוקרינולוגית: אנמיה קלה בדר"כ, נפוצה תת-תפקוד של בלוטת התריס, או תת-תפקוד של בלוטת יתרת הכליה. טיפול במחלה הראשית יפתור את האנמיה.


      
 

   

ברוכים הבאים

אתם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק החדש של המרפאה לקבלת עדכונים יומיים. לחצו על האייקון בראש העמוד
 


 סטודנטים וחיילים זכאים להנחה בטיפולים שוטפים.


 מבצע קיץ: ניקוי שיניים לכלבים וחתולים. לפרטים נוספים, צרו קשר.  


חבר בארגון הרופאים
הוטרינריים לחיות בית
מרפאה וטרינרית - ד"ר שי קהל 2012 © כל הזכויות שמורות | רחוב האלון 33, רמות יצחק, נשר | טלפון 24/7: 077-4402501 
לייבסיטי - בניית אתרים